Przeprowadzimy pilotażowe konsultacje społeczne - projekt NEEST
W ramach NEEST w każdym z miast, w jednym, reprezentatywnym kwartale, budynki przejdą modernizację, w przestrzeni pojawi się więcej zieleni, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z programów na rzecz działania dla swojego sąsiedztwa. Dzięki tym zmianom, zwiększy się efektywność energetyczna budynków i odporność okolicy na gwałtowne zjawiska pogodowe, np. nawalne deszcze. Mieszkańcy mają szanse na niższe koszty ogrzewania, a my wszyscy na obniżenie emisji gazów cieplarnianych.
Transformacja klimatyczne odbędzie się w dialogu z mieszkańcami. Naszym zadaniem jest przygotowanie sposobu włączenia mieszkańców w ten proces i jego przetestowanie. W pierwszej kolejności przeanalizujemy dotychczasowe doświadczenia polskich i europejskich samorządów w tym zakresie. Skupimy się również na politykach dotyczących grup wykluczonych społecznie. Na podstawie tej analizy, wybierzemy najlepszą metodę i poprowadzimy pięć pilotażowych procesów partycypacyjnych w miastach partnerskich projektu: Rzeszowie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.
Wnioski z pilotażu posłużą do opracowania modelu, które będą mogły wdrażać także inne samorządy w Polsce i w Europie. To element unijnego programu Misji Miast Horyzont 2020, który dąży do transformacji ponad stu europejskich miast w stronę neutralności klimatycznej. Standardy wypracowane w podobnych pilotażowych projektach prowadzonych obecnie w całej Europie posłużą innym miastom do przyspieszenia wysiłków na rzecz redukcji emisji.
Cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do procesu zielonej transformacji. Dzięki naszej ekspertyzie, transformacja w stronę neutralności klimatycznej będzie odbywać się w dialogu z mieszkańcami i z ich czynnym udziałem – komentuje Michał Kazem-Bek, prezes Utila sp. z o.o.